Odkryj 4 niesamowite miody! Prawdziwe, choć nieznane skarby z ula.

Jedne nazywane są nektarem życia, inne miodami królewskimi. Nie rzucają się w oczy – tak jak akacjowy czy rzepakowy. Jednak na uboczu pasieki powstają prawdziwe cuda natury. Nie sposób przecenić ich działania. Zobacz, skąd czerpią swą moc i dlaczego są tak ważne dla naszego zdrowia.

Przed Tobą – miód faceliowy, spadziowy, chabrowy i nawłociowy!

Wino ma swoich sommelierów, którzy znają tajniki szczepów, barw i tanin zawartych w winach. W miodach natomiast każdy może być takim degustatorem i próbować wyczuć smaki charakterystyczne dla danego miodu.

Miód chabrowy – właściwości

Miód chabrowy ma lekko gorzkawy posmak. Natomiast piękna bursztynowa barwa nadaje mu szlachetnego charakteru. Bez wątpienia to niezwykła odmiana miodu. Tym bardziej zaskakuje fakt, że powstaje z kwiatu powszechnie uznawanego za chwast. Co takiego dają nam chabry? Cieszą oko swoim niebieskim wyglądem, tworząc piękne kobierce na polach. Ale, jak potwierdzają badania i medycyna naturalna, ten chwast ma właściwości lecznicze. Działa moczopędnie i przeciwzapalnie. Pomaga przy schorzeniach takich jak na przykład zapalenie pęcherza czy kamica nerkowa, do tego działa antybakteryjnie. W jego składzie znajdują się aminokwasy, białka i enzymy oraz kwasy organiczne, a także sód, fosfor, potas, wapń i olejki eteryczne. Ale to nie wszystkie jego skarby! Miód chabrowy jest rekordzistą jeśli chodzi o zawartość lizozymu. Co to jest? Lizozym to białko, które na przykład uszkadza ściany komórkowe salmonelli, skutecznie zwalczając szkodliwe bakterie. Jest też wielkim wsparciem dla Twojego organizmu, jeśli musisz brać antybiotyki. Pszczoły, żeby stworzyć miód chabrowy, pracują od czerwca do września.

Miód nawłociowy – właściwości

Miód z mimozy? Tak popularnie nazywana jest nawłoć. Zastanawia fakt, że miód nawłociowy nazywany jest nektarem życia… Zaraz sprawdzimy dlaczego. Walory smakowe miodu łączą się tu z niezwykłymi właściwościami leczniczymi.

Miód nawłociowy zawiera flawonoidy, a wśród nich rutynę i kwercetynę. Te naturalne związki bioaktywne poprawiają ukrwienie żył nóg, ograniczają łamliwość naczyń włosowatych i wspierają pracę nerek. Miód ma zbawienny wpływ na układ krwionośny. Jest zabójczy dla bakterii, a to wspomaga naturalną obronę naszego organizmu przed niepożądanymi gośćmi… W jego składzie znajdują się witaminy i spora ilość mikroelementów. Jeśli masz kłopoty ze stawami – ten miód może Ci pomóc. Mówi się o nim, że jest niezbędnym składnikiem profilaktyki nadciśnienia i miażdżycy oraz w walce z reumatyzmem. Miód nawłociowy i Twój staw zdrowy! Po prostu – nektar życia! Pszczoły, żeby zebrać nektar nawłoci mają mało czasu. Kwiat ozdabia pola dopiero od drugiej połowy sierpnia i kwitnie przez około sześć tygodni.

Miód spadziowy – właściwości

Miód spadziowy to odmieniec wśród miodów. I to jaki… Nie jest miodem nektarowym – dlatego należy do rzadszych gatunków. Tworzony jest z wydzieliny mszyc i czerwi zbieranej przez pszczoły. Lepka i słodka maź w postaci kropelek na leśnych drzewach zwabia pszczoły, które potem zamieniają zbiór w miód spadziowy. To dlatego w miodzie spadziowym można poczuć zapach żywicy i igliwia. Ma niezwykle silną – powiedzielibyśmy – osobowość. Jego zapachu nie sposób pomylić z czym innym. Ciemna barwa, na którą wpływa światło i tlen, mocno go wyróżnia.

Na co działa miód spadziowy?

Pozwala oczyścić organizm z toksyn. Wspomaga układ krążenia, nerwowy i moczowy. Jest ratunkiem przy schorzeniach dróg oddechowych czy przewodu pokarmowego. Ma w sobie pierwiastek doskonałości, znajdziesz w nim: potas, wapń, sód, fosfor, magnez i mangan, srebro, cynę, molibden i wanad, a gwajakol nadaje mu właściwości przeciwbakteryjne i wykrztuśne.

Ciekawostka:

Miód spadziowy ma właściwości odtruwające.  Otrzymują go górnicy z kopalniach uranu, gdyż łagodzi  skutki napromieniowania.

Miód faceliowy – właściwości

Miód faceliowy zwany jest miodem królewskim. Przydomek miód królewski pochodzi od niepozornego, niezwykle miododajnego kwiatka – facelii błękitnej, zwanej królową miododajności. Pszczoły zbierają z niej nektar przez półtora miesiąca, bo tyle trwa kwitnienie. Miód z facelii pomaga w infekcjach górnych dróg oddechowych. Łagodzi stany wyczerpania psychicznego i fizycznego. Miód z facelii to zastrzyk energii! Masz w domu ósmoklasistę czy maturzystę? Słoiczek tego miodu musi być w Twojej spiżarni!

Królewski miód, dzięki obecności choliny, ma właściwości przeciwbakteryjne. Jak podaje Justyna Mrowiec w książce „Cud miód”, miód faceliowy leczy układ pokarmowy, trzustkę, dwunastnicę czy wrzody żołądka.

Jak wygląda miód faceliowy? Początkowo jest jasnożółty, a nawet zielonkawy. Barwa zmienia się w czasie krystalizacji aż do bieli.

 

Na Twoim stole nie było jeszcze miodu faceliowego, chabrowego, spadziowego czy nawłociowego? Spróbuj koniecznie, daj się zaskoczyć przez pszczoły 😉 i skorzystaj z bogatej oferty miodów w Wielkopolskiej Spiżarni:

https://wielkopolskaspizarnia.pl/product-category/miody/

 

Źródła:

Justyna Mrowiec: Cud miód.

Ewa Gajda, Gabriela Bugla – Płoskońska: Lizozym – występowanie w przyrodzie, właściwości biologiczne i możliwości zastosowań.

 

Dodaj komentarz